Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksGallerySzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 Prądocin (gmina Deszczno)

Go down 
AutorWiadomość
Scheik
Admin
Scheik


Liczba postów : 443
Age : 39
Registration date : 08/10/2008

Prądocin (gmina Deszczno) Empty
PisanieTemat: Prądocin (gmina Deszczno)   Prądocin (gmina Deszczno) Icon_minitimePią 25 Wrz 2009, 18:54

Zainteresował mnie pewnego dnia, gdy przeglądałem niemiecką mapę gminy Deszczno, pewien cmentarz. Na mapie był zaznaczony jako niewielki kwadracik z krzyżykiem. Co mnie najbardziej zainteresowało to fakt, że znajduje się przy dzisiejszej drodze krajowej 22. Mapa okazała się z roku 1925 dlatego znając los poniemieckich cmentarzy wiedziałem, że można się spodziewać śladowych ilości. Ostatnia mapa topo z 1992 roku wskazywała na dodatek, że w tamtym miejscu już nic nie ma prócz drzew. Będąc na miejscu mile mnie zaskoczył widok pozostałości: parę zniszczonych skrzynek betonowych, porozrzucane fragmenty tablicy nagrobnej (próba złożenia widoczna poniżej), żeliwny krzyżyk i... W zasadzie nie wiem co. Fragment małej budowli. Domyślam się jedynie po fundamentach poniżej poziomu ziemi, że mogło to być jakieś mauzoleum lub kapliczka. Brak jakichkolwiek informacji w sieci i mojej literaturze nie pozwala ustalić historii tego miejsca pochówków. Ciekawymi są jedynie dwa wątki... Na mapie z 1934 roku pole powierzchni cmentarza jest dwa razy większe, co by oznaczało normalną kolej rzeczy dla użytkowanego cmentarza. Drugi dotyczy mapy topo z 1977 roku, która niesie informację że przynajmniej do tego roku cmentarz jako tako istniał.

1925 r.
Prądocin (gmina Deszczno) Prdocin_25

1934 r.
Prądocin (gmina Deszczno) Prdocin_34

1977 r.
Prądocin (gmina Deszczno) Prdocin_77

1992 r.
Prądocin (gmina Deszczno) Prdocin_92


Prądocin (gmina Deszczno) C155

Prądocin (gmina Deszczno) C156

Prądocin (gmina Deszczno) C157

Prądocin (gmina Deszczno) C158

Prądocin (gmina Deszczno) C159

Prądocin (gmina Deszczno) C160

Prądocin (gmina Deszczno) C161

Prądocin (gmina Deszczno) C162
Powrót do góry Go down
http://forteczna.org/
 
Prądocin (gmina Deszczno)
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Ulim (gmina Deszczno)
» Pieski (gmina Międzyrzecz)
» Osiecko (gmina Bledzew)
» Dębogóra (gmina Dobiegniew)
» Sarbinowo (gmina Dobiegniew)

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: LUBUSKIE :: Zabytkowe cmentarze i kościoły-
Skocz do: