Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksGallerySzukajLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 Estakada miejska w Gorzowie Wlkp

Go down 
AutorWiadomość
Scheik
Admin
Scheik


Liczba postów : 443
Age : 39
Registration date : 08/10/2008

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Empty
PisanieTemat: Estakada miejska w Gorzowie Wlkp   Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Icon_minitimePon 03 Lis 2008, 13:00

W 1857 roku Landsberg doczekał się linii kolejowej. Biegła ona trasą Kostrzyn-Gorzów-Krzyż. W latach 1910-1914 trasę zmodernizowano w Gorzowie. Wymusił to wzmożony ruch uliczny, który kolidował z ruchem kolejowym ciągnącym się wzdłuż Warty. Powstał wówczas wiadukt składający się z 70 żelbetowych przęseł łukowych i pięciu przęseł stalowych.

Przęsło łukowe z jazdą dołem:

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt010

Przęsło kratowe:

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt008

Przęsła łukowe z jazda górą:

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt009

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt011

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt007
Nie jestem pewien czy źródło podaje poprawne informacje trzeciego przęsła, gdyż łuku jako takiego nie ma. Chyba, że ten co wystaje trochę ponad tory. Tylko wtedy bardziej zaliczyć można do przęsła jazdy dołem. Chyba, że autor miał na myśli stan z pierwotnego stanu estakady:

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt012

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt013

Na starych zdjęciach widać, że przęsło łukowe z jazdą dołem było przęsłem z jazdą górą. Wówczas wersję autora można uznać za zgodną.

Źródła:
http://www.kolej.one.pl/
Trakt Warta-Odra nr27 (2006r)
Powrót do góry Go down
http://forteczna.org/
Scheik
Admin
Scheik


Liczba postów : 443
Age : 39
Registration date : 08/10/2008

Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Empty
PisanieTemat: Re: Estakada miejska w Gorzowie Wlkp   Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Icon_minitimeNie 02 Gru 2012, 19:01

Estakada do remontu - grzmi Gazeta Lubuska. Centrum Realizacji Inwestycji PKP mówi o koszcie 120 mln zł. Remont obejmowałby:
- modernizację estakady
- przebudowę urządzeń kolejowych: układu torowego, urządzeń sterowniczych, energetycznych i telekomunikacyjnych
- budowę peronu przy ul. Teatralnej i modernizację peronu drugiego na dworcu kolejowym wraz z montażem windy dla niepełnosprawnych
- wzmocnienie nasypów i odwodnień
Remont odbywałby się na odcinku od wagonowni na wysokości al. 11 Listopada do uczelni przy ul. Teatralnej.
Estakada miejska w Gorzowie Wlkp Zt076
Gorzowski ratusz mówi co prawda ze to dopiero początek, który wymaga dokumentacji itp papierkowej roboty, ale o starcie prac mówi się o roku 2013 jako pewnym.
Wraz z remontem skończy się reklamowo-kolorystyczna samowolka, która obecnie widnieje na estakadzie gdyż w 2009r. została ona wpisana do rejestru jako zabytek techniki.
Powrót do góry Go down
http://forteczna.org/
 
Estakada miejska w Gorzowie Wlkp
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Pomniki Przyrody w Gorzowie Wlkp.
» Wieże ciśnień - Gorzów Wlkp
» Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza...
» Ciekawe miejsca tylko w Gorzowie- piszcie :)
» Gorzów Wlkp - ul. Warszawska

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: LUBUSKIE :: Zabytki techniki-
Skocz do: